AVTEC

AVTEC Faculty & Staff



Welcome to AVTEC-Alaska's Institute of Technology faculty and staff page. To email any of our faculty members, click on the individual's name.

Administration


 John Torgerson, Acting Director, (907) 224-6150

Richard Harrell Richard Harrell
Deputy Director
(907) 224-6151

 Carrie Couey, Business Services Administrator, (907) 224-6152
 Linda Carpenter, Administrative Support, (907) 224-6153
 Debra Burdick-Hinton, Instructor/Grant Administrator, (907) 224-6140

Business Services

Darcie Larson, Accounting, (907) 224-6155
Kim Kain, Financial Aid Officer, (907) 224-6157
Michelle Unrein, Human Resources, (907) 224-6163
Valerie Boulden, Student Accounts, (907) 224-6158
Anita Schoening, Student Records, (907) 224-6166
Belva Smith, Education Program Assistant, (907) 224-6159
Vacant, Admissions, (907) 224-6160
Dominika Szpotanska, Admissions, (907) 224-6161
Kathleen Williams, Accounting, (907) 224-6165
Kenn Carpenter, Procurement, (907) 224-6164

Counseling

Patti Price, Department Head/Counselor, (907) 224-6170

Micheley Svabik Micheley Svabik Jeremiah Szepanski  Jeremiah Szepanski
Counselor
(907) 224-6115
Youth Program Coordinator
(907) 224-6171

Jerry Olive, Placement Specialist, (907) 224-6172
Counselors Cell: (907)-362-1114

Equal Rights Compliance Officer

Patti Price, Counselor, (907) 224-6170

Alaska Culinary Academy


Elizabeth Johnston Elizabeth Johnston Chip Dunlap Chip Dunlap
Department Head
Pastry Arts Instructor
(907) 224-6108
Culinary Arts Instructor
(907) 224-6107
Jamie Hall  Jamie Hall    
Culinary Arts Instructor
(907) 224-6109
 
       

Alaska Maritime Training Center


Captain Scott Hamilton Captain Scott Hamilton Captain Robert Thomas LCDR Robert Thomas
Department Head
Instructor
(907) 224-6190
USCG (retired) Instructor
(907) 224-6194
Captain Dale Butts Captain Dale Butts Mike Angove Mike Angove
 Instructor
(907) 224-6192
Instructor
(907) 224-6197
Captain Terry Federer Captain Terry Federer    
Instructor
(907) 224-6195
 

Captain Richard Jacoby, Instructor, (907) 224-6199
Teri Laird, Maritime Admissions, (907) 224-6196

Allied Health Department

Alexis Klapproth, MSN, RN, CWS, Department Head/RN Program Head, (907) 334-2231
Becky Daines, MSN, RN, ANP, PN & RN Instructor, (907) 269-4791
Reynaldo Espera, MSN, RN, PN Program Coordinator/Instructor & RN Instructor,
(907) 334-2233
Tabi Jayd, MSN, RN, PN & RN Instructor, (907) 334-2232
Tina Marchand-Lewis, BSN, MSN, RN, PN & RN Instructor, (907) 334-4496
Kathleen Honeycutt, RN, NA Program Coordinator, (907) 334-2234
Pat Stiger, MSN, RN, NNP, PN & RN Instructor, (907) 334-4495
Lisa Wilke, BSN, RN, NA Instructor, (907) 334-2235
Vivica Carr, Administrative Support/Admissions, (907) 334-2271
Vacant, Office Assistant, (907) 334-2230

Applied Technologies Department


Kent Berklund Kent Berklund Roger Hohl Roger Hohl
Department Head
Instructor
(907) 224-6120
Pipe Welding Instructor
(907) 224-6129
Robert Frasher Robert Frasher Bobby Dunno Bobby Dunno
Structural Welding Instructor
(907) 224-6127
Diesel Instructor
(907) 224-6124
Troy Hager Troy Hager    
Heavy Equipment Instructor
(907) 224-6123
 

Dennis Estes, Welding Instructional Aide, (907) 224-6128

Energy & Building Technology Department


Dan Logan Dan Logan Eric Clock Eric Clock
Department Head
Industrial Electricity Instructor
(907) 224-6125
Refrigeration Instructor
(907) 224-6132
Tim Shearer Tim Shearer Jerry Blitz Jerry Blitz
Plumbing and Heating Instructor
(907) 224-6176
Instructor
(907) 224-6122
Brandi Thynes Brandi Thynes  
Instructional Aide
(907) 224-6126
 

Doug Hoftiezer, Construction Trades Instructor, (907) 224-6178
Benjamin Smith, IE/Wind Technology Instructor, (907) 224-6177

Information Technology Department


Ken Werner Ken Werner Kenny Laird Kenny Laird
Department Head
Business & Office Technology Instructor
(907) 224-6186
Information Technology Instructor
(907) 224-6184
Wendy Stallings Wendy Stallings    
Business & Office Technology Instructor
(907) 224-6185
 

Charles Taylor, IT Services Manager, (907) 224-6180
Kathy Vitaris, Network Administrator, (907) 224-6181
Vacant, Internet Technology Specialist, Database Administrator, (907) 224-6182
Dianne Minster, Medical Coding and Billing Instructor, (907) 334-4487

Learning Resources Department


Lisa Rininger Lisa Rininger Lael Gordon Lael Gordon
Department Head
Instructor
(907) 224-6114
Instructor
(907) 224-6116
Trish Hart Trish Hart   
Instructor
(907) 224-6141
 

Residential Life Department

Dorm Attendant Cell: (907) 362-1645
Dave Paperman, Department Head, (907)224-6100
Connie Jacobson, Dorm Attendant, (907) 224-6100
Marti Wallis, Dorm Attendant, (907) 224-6100
Deborah Westfall, Dorm Attendant, (907) 224-6100
Jamie Fredrickson, Recreation Assistant, (907) 224-6101

Quick Links


Find us On Facebook Find us on Facebook