AVTEC Phone Directory

Department
Haley Amorelli (907) 224-6111 Cafeteria Services
Mike Angove (907) 224-6197 Alaska Maritime Training Center
Chris Bailey (907) 224-6175 Custodial
Patty Barnes (907) 224-6111 Cafeteria Services
Adam Bauer (907) 224-6182 Information Technology Department
Lola Becker (907) 224-6111 Cafeteria Services
Danielle Been (907) 224-6100 Residential life Department
Val Boulden (907) 224-6158 Business Services
Deb Burdick-Hinton (907) 224-6140 Alaska Maritime Training Center
Dale Butts (907) 224-6192 Alaska Maritime Training Center
Greg Byrne (907) 224-6111 Cafeteria Services
Linda Carpenter (907) 224-6153 Applied Technologies Department
Kenn Carpenter (907) 224-6164 Business Services
Robert Chadwell (907) 224-6189 Alaska Maritime Training Center
Eric Clock (907) 224-6132 Energy & Building Technology Department
Robert Dunno (907) 224-6124 Applied Technologies Department
Dennis Estes (907) 224-6128 Applied Technologies Department
Allen Faigin (907) 224-6107 Alaska Culinary Academy
Terry Federer (907) 224-6195 Alaska Maritime Training Center
Robert Frasher (907) 224-6127 Applied Technologies Department
Jamie Fredrickson (907) 224-6101 Residential life Department
Jacobie Gable (907) 224-6159 Business Services
Laura Glover (907) 224-6175 Custodial
Troy Hager (907) 224-6123 Applied Technologies Department
Jamie Hall (907) 224-6109 Alaska Culinary Academy
Tony Hansen (907) 224-6175 Custodial
Trish Hart (907) 224-6141 Learning Resources Department
Jacie Havnen (907) 224-6111 Cafeteria Services
Doug Hoftiezer (907) 224-6178 Energy & Building Technology Department
Roger Hohl (907) 224-6129 Applied Technologies Department
Melissa Hughes (907) 224-6166 Business Services
Richard Jacoby (907) 224-6199 Alaska Maritime Training Center
Rachel James (907) 224-6172 Counseling and Job Placement Services
Elizabeth Johnston (907) 224-6108 Alaska Culinary Academy
Kim Kain (907) 224-6157 Business Services
Audie Kennedy (907) 224-6110 Cafeteria Services
Teri Laird (907) 224-6196 Alaska Maritime Training Center
Kenny Laird (907) 224-6184 Information Technology Department
Darcie Larson (907) 224-6155 Business Services
Cathy LeCompte (907) 224-6150 Administration
Bjorne Lee (907) 224-6137 Maintenance
Tony Lemme (907) 224-6136 Maintenance
Dan Logan (907) 224-6125 Energy & Building Technology Department
Lara Loomis (907) 224-6171 Counseling and Job Placement Services
Brent Mitchel (907) 224-6111 Cafeteria Services
Terry Moon (907) 224-6175 Custodial
Dave Paperman (907) 224-6100 Residential life Department
William Pike (907) 244-6120 Applied Technologies Department
Patti Price (907) 224-6170 Counseling and Job Placement Services
Raul Ramirez (907) 224-6136 Maintenance
Niklas Ranta (907) 224-6198 Alaska Maritime Training Center
Justin Reese (907) 224-6137 Maintenance
Daniel Repasky (907) 224-6151 Administration
Lisa Rininger (907) 224-6114 Learning Resources Department
Anita Schoening (907) 224-6160 Business Services
Tim Shearer (907) 224-6176 Energy & Building Technology Department
Ben Smith (907) 224-6177 Energy & Building Technology Department
Tom Stables (907) 224-6190 Alaska Maritime Training Center
Wendy Stallings (907) 224-6185 Information Technology Department
Dominika Szpotanska (907) 224-6126 Energy & Building Technology Department
Charles Taylor (907) 224-6180 Information Technology Department
Steven Thorn (907) 224-6175 Custodial
Kale Tippit (907) 224-6159 Business Services
Michelle Unrein (907) 224-6163 Administration
Kathy Vitaris (907) 224-6181 Information Technology Department
Naomi Wade (907) 224-6116 Learning Resources Department
Marti Wallis (907) 224-6100 Residential life Department
Ken Werner (907) 224-6186 Information Technology Department
Deborah Westfall (907) 224-6100 Residential life Department
Dianne White (907) 224-6111 Cafeteria Services
Back to Top