IT Services

Adam Bauer
Charles Taylor (907) 224-6180 Department Head
Kathy Vitaris (907) 224-6181

Administration

Cathy LeCompte (907) 224-6150 Director
Michelle Unrein (907) 224-6163 Human Resources
Dan Repasky (907) 224-6151 Deputy Director
Roz Kirkelie (907) 224-6109
Trish Hart (907) 224-6141

Instructional Department

Culinary Arts
Culinary Arts Lola Becker
Substitute Culinary Arts Mark Teckenbrock
Instructor Culinary Arts Elizabeth Johnston (907) 224-6108 Department Head
Instructor Culinary Arts Allen Faigin (907) 224-6107
Maritime
Script Failure Maritime Deb Burdick-Hinton (907) 224-6188
Instructor Maritime Niklas Ranta (907) 224-6198
Instructor Maritime Dale Butts (907) 224-6192
Instructor Maritime Rob Chadwell (907) 224-6189
Instructor Maritime Richard Jacoby (907) 224-6199
Instructor Maritime Robert Thomas (907) 224-6194
Instructor's Aide Maritime Sarah McManus (907) 224-6190
Instructor Maritime Steve Fink (907) 224-6197
Maritime Terry Federer (907) 224-6195 Department Head
Instructor Maritime John Hitchcock (907) 224-6193
Teri Laird (907) 224-6196 Education Program Assistant
Linda Carpenter (907) 224-6153 Education Program Assistant
Diesel/Heavy Equipment
Instructor Diesel/Heavy Equipment Robert Dunno (907) 224-6124 Department Head
Instructor Diesel/Heavy Equipment Troy Hager (907) 224-6123
Instructor Diesel/Heavy Equipment William Pike (907) 224-6130
Combination Welding
Instructor Combination Welding Dennis Estes (907) 224-6128
Instructor Combination Welding Robert Frasher (907) 224-6127
Instructor Combination Welding Roger Hohl (907) 224-6129
Industrial Electricity
Instructor Industrial Electricity Ben Smith (907) 224-6177
Construction Technology
Instructor Construction Technology Doug Hoftiezer (907) 224-6178
Refrigeration
Instructor Refrigeration Eric Clock (907) 224-6132
Power Plant Operation
Instructor Power Plant Operation Jerry Blitz (907) 224-6174
Business & Office Technology
Instructor Business & Office Technology Ken Werner (907) 224-6186 Department Head
Instructor Business & Office Technology Wendy Stallings (907) 224-6185
Information Technology
Instructor Information Technology Kenny Laird (907) 224-6184

Admissions

Joanna Johnson (907) 224-6160
Tess Tulley (907) 224-6161

Accounts Payable, Grants and Procurement

Sailor Terry
Denise Cerniglia (907) 224-6165
Darcie Larson (907) 224-6155 Department Head
Kenn Carpenter (907) 224-6164

Student Accounts, Financial Aid, Student Records

Jennifer Tennyson (907) 224-6156
Melissa Sweatt (907) 224-6166 Education Program Assistant
Kim Kain (907) 224-6157
Tyler Quiring (907) 224-6159
Val Boulden (907) 224-6158

Cafeteria

Adam Woodside (907) 224-6111
Brent Mitchell (907) 224-6111
Patty Barnes (907) 224-6111
Dianne White (907) 224-6111
Haley Amorelli (907) 224-6111
Tripp LaBrake (907) 224-6110 Foreman

Custodial

TreSaun Strong (907) 224-6175
Laura Glover (907) 224-6175
Chris Bailey (907) 224-6175 Foreman
Dean Earley (907) 224-6175
Steve Thorn (907) 224-6175
Terry Moon (907) 224-6175

Residential Life

Jamie Fredrickson (907) 224-6101
Marti Wallis (907) 224-6100
Dave Paperman (907) 224-6100 Department Head
Debbie Westfall (907) 224-6100
Hunter Berry (907) 224-6100

Student Services

Lara Loomis (907) 224-6171
Patti Price (907) 224-6170 Department Head
Rachel James (907) 224-6172
Reed Lane (907) 224-6116
Jamie Hall (907) 224-6114
Kale Tippit (907) 224-6173